Orbán zase s každým vybabral: S Trumpom riešia novú éru medzinárodnej spolupráce

Kým tunajšia opozícia plače, ako nás údajne Fico ťahá von z euroatlantických štruktúr, Orbán tvrdo presadzuje maďarské záujmy prostredníctvom novej spolupráce s USA…


Maďarský premiér Viktor Orbán znovu všetkým vytrel zrak. Nielen, že v rámci EÚ hlasoval proti podpore Ukrajine a vyzbrojovaniu, ešte aj pracuje na zabezpečení hospodárskeho rastu svojej vlasti. Má totiž dobré vzťahy s americkým prezidentom Donaldom Trumpom, a chystá sa ich zúročiť.

Informáciu o medzinárodnej spolupráci na vyššej úrovni priniesli stránky biznisového magazínu Forbes. Dohoda o hospodárskej spolupráci predstavuje elegantný spôsob ako obísť zvýšenú colnú povinnosť, ktorú Trump uvalí na produkty dovážané do Ameriky z členských štátov EÚ.

Orbán si je dobre vedomý, že hroziaca obchodná vojna medzi starým a novým kontinentom tvrdo ovplyvní hospodársku situáciu v EÚ. Maďarská ekonomika by však mala ostať ušetrená – vzhľadom na dohode, ktorá bude vypracovaná s trumpovou administratívou. Orbán tak sľubuje, že v budúcnosti nepríde k zvýšeniu daní, práve naopak – podnikatelia budú mať zjednodušený život z hľadiska daňovej aj byrokratickej záťaže.

Okrem toho má vďaka hospodárskej dohode posilniť aj politická spolupráca medzi krajinami. Tu sa zreteľne vyjavuje praktická politika na všetky svetové strany, Orbán má totiž dobré vzťahy aj s Ruskou Federáciou. Racionálni lídri vedia, že v prospech národnoštátnych záujmov je potrebné sadnúť si za stôl a rokovať – či už sme politicky na jednej vlne, alebo nie.

V rozhovore s Tuckerom Carlsonom dostal maďarský premiér otázku, že prečo má rád Rusov. Odvetil, že Maďari boli napadnutí Nemcami, Turkami, a Rusmi – tými dokonca trikrát. Takže to nie je o tom, či im dôveruje alebo či ich má rád. Zároveň však priznáva, že v súčasnosti sú vzájomné vzťahy korektné a krajina môže neutrálnym postojom k vojne na Ukrajine viac získať, než stratiť.

Na rozdiel od toho, o čom nás presviedčajú liberálne médiá spolu s opozíciou ráno, na obed, aj večer.

Tlačová agentúra Reuters v súvislosti so zavádzaním 25% ciel pre európske výrobky upozorňuje, že výrazné škody môže v tomto dôsledku utrpieť napríklad nemecký automobilový sektor. Ten je výrazne prepojený so Slovenskom, preto je otázkou, v akom rozsahu pocítia rozdiel naše vlastné peňaženky…

Odhadol by som to tak, že je najvyšší čas začať šetriť.

Orbán vyhlásil, že Maďarsko – pokiaľ sa s USA podarí vyrokovať plánovaný ekonomický balíček – bude zasiahnuté obchodnou vojnou len minimálne, a možno vôbec. Náš južný sused vníma realitu veľmi pragmaticky, keď zároveň upozorňuje, že nekončiaca podpora nekončiacej vojny na Ukrajine tiež zásadným vplyvom ohrozuje ekonomiky jednotlivých štátov Únie. Veď pokiaľ Ukrajina na bojovom poli nedokázala triumfovať s miliardami zo zámoria, ako by mohla zmeniť priebeh vojny výsostne s podporou EÚ?

Aj pokiaľ ide o prípadné členstvo Ukrajiny EÚ má Orbán pragmatický názor: Taký krok by ohrozil, až paralyzoval európsku ekonomiku.

Ale čo je ešte podstatnejšie pre nás: Z čoho máme ďalej zbrojiť našich východných susedov? Nestačí, že išli milióny eur na podporu utečencov a ich aklimatizáciu u nás? V čase vážnej konsolidácie (a druhé kolečko nás ešte len čaká!) treba obracať medzi prstami každé euro. Veď analytikom je od začiatku jasné, že Ukrajina nemôže získať naspäť územia, ktoré doposiaľ považovala za svoje. Takto sa na bojisku v priebehu troch rokov utopili miliardy dolárov (ako aj v súkromných vreckách), no čo je horšie, zahynuli státisíce ľudí.

Zničenú krajinu môžete znovu vystavať, no ľudské životy nevráti nik.

Aj preto môžeme oceniť mierové postoje ako Viktora Orbána, tak Roberta Fica. A pri úsilí, aké náš predseda vlády vyvíja v zahraničnej politike môžeme oprávnene vyjadriť nádej, že výhodné zmluvy na štýl Trump-Orbán sa čoskoro začnú uzatvárať aj v mene Slovenskej republiky.

Marián Kluvanec