Podľa rôznych správ špecializovaných organizácií útoky na kresťanov, najmä katolíkov, v Európe aj v Latinskej Amerike narastajú, informuje CNA.
V roku 2023 zdokumentovalo Stredisko pre monitorovanie neznášanlivosti a diskriminácie kresťanov v Európe 2 444 trestných činov z nenávisti voči kresťanom v 35 európskych krajinách. Toto číslo zahŕňa 232 osobných útokov od obťažovania a vyhrážok až po fyzické násilie. Takmer polovica útokov sa odohrala vo Francúzsku.
Tento znepokojujúci trend bol zaznamenaný aj v správe o náboženskej slobode za rok 2023, ktorú zverejnila pápežská nadácia Aid to the Church in Need.
Zhrnutie poslednej menovanej výskumnej správy varuje pred „výrazným nárastom incidentov, ktoré majú na svedomí jednotlivci alebo skupiny presadzujúce určité ideologické názory, ktoré sú netolerantné voči náboženskému presvedčeniu iných“.
„Útoky sa vo veľkej miere zameriavali na členov náboženských komunít (t. j. katolíkov a evanjelikov) a vo všeobecnosti ich páchali členovia propotratových a profeministických skupín, ako aj skupín presadzujúcich rodovú ideológiu,“ dodáva sa v zhrnutí.
„V Argentíne, Bolívii, Brazílii, Čile, Kolumbii, Kostarike, Guatemale, na Haiti a v Mexiku boli zaznamenané incidenty (v niekoľkých prípadoch trestné činy) vrátane útokov na veriace osoby, vandalizmu, znesväcovania alebo trestných činov proti náboženskému cíteniu,“ uvádza sa v dokumente.
Polonia Castellanosová, predsedníčka nadácie Christian Lawyers založenej v Španielsku, ktorá otvorila svoju pobočku v Mexiku, uviedla: „Keď sú katolíci a kresťania vo všeobecnosti napádaní a ponižovaní, nič sa nedeje, ale ak by sa to stalo inej skupine, dôsledky by boli okamžité.“
„Myslím si, že dôvodom je čiastočne naša vina,“ vyjadrila poľutovanie, pretože katolíci „sa nechali ponižovať a urážať bez toho, aby niečo urobili, a preto sme sa dostali do týchto extrémov, ktoré začínajú byť nebezpečné“.
Vo svojich názoroch nie je osamotená. Spolu s ňou aj ďalší katolícki lídri z Latinskej Ameriky a Európy, s ktorými sa rozprávala ACI Prensa, španielskojazyčný spravodajský partner CNA, varujú pred rastúcou samoľúbosťou tvárou v tvár útokom proti kresťanom v krajinách, ktoré boli kedysi pevnými obrancami viery.
Nedávnym celosvetovým príkladom útoku proti kresťanom bola paródia Poslednej večere predstavená počas otváracieho ceremoniálu Olympijských hier 2024 v Paríži.
K ďalším prípadom v Latinskej Amerike patrí zrušená umelecká výstava „Príchod Pána“ v Mexiku, na ktorej sa objavili sexualizované náboženské symboly, a hra „María Maricón“ v Peru, ktorá podľa oficiálnej synopsy „skúma konflikt medzi náboženstvom a pohlavím prostredníctvom dekonštrukcie rôznych katolíckych panien a svätých“.