„Genderová dysfória”? Už ani v USA sa na to bláznovstvo nemohli pozerať…
Tzv. genderová dysfória je obyčajný trendový neologizmus, ktorý zmierňuje v ušiach verejnosti to, čo prezentoval predošlý oficiálny názov tohto stavu: že ide o poruchu „rodovej identity”. Predstavuje jav, kedy jednotlivec pociťuje intenzívny nesúlad medzi vlastným biologickým pohlavím a tým, ako sa cíti „vo vnútri”.
Samozrejme, liberálna doba priniesla taký pohľad na vec, že odrazu nemáme dočinenia s poruchou, ale so „stavom” súvisiacim s rodovou identitou.
Môžu to zaobaľovať ako chcú – tento druh „inakosti” je podľa mojej skromnej mienky naďalej téma prioritne pre psychológov a psychiatrov. Predovšetkým v prípade, keď si mladý človek chce dať kvôli akémusi subjektívnemu pocitu (teda krajne nespoľahlivému ukazovateľovi) dať potlačiť svoj štandardný vývin blokátormi puberty, či dokonca plánuje podstúpiť chirurgický zákrok na zmenu pohlavia…
Áno, takto zasiahnutá skupinka ľudí je nepochybne emocionálne krehká a vyžaduje si náš súcit i starostlivosť. Čo automaticky neznamená, že ich budeme podporovať v tzv. tranzícii. Práve naopak – musíme im vysvetľovať, do akého nešťastia sa hrnú. Svedectiev o nešťastnom živote, ktorý potom nasleduje, pritom čoraz viac pribúda – spomeňme u nás známy prípad de-trans aktivistu a kritika genderovej ideológie menom Daniel Black. Ten si dokonca prešiel kastráciou, a to mu zničilo život, ako sám priznáva. A tiež vyjadruje názor, že problém u takto zameraných ľudí tkvie predovšetkým v ich hlave.
Na ochranu mladistvých ako je Daniel prijal americký štát Tennessee legislatívu zakazujúcu medicínske procedúry za účelom zmeny biologického pohlavia. Vzápätí došlo k súdnemu sporu USA vs Skrmetti, keďže aktivisti trans-komunity považovali tento krok za protiústavný.
Najvyšší súd teraz rozhodol, že Tennessee nekonalo v rozpore americkou ústavou, a ochrana mladistvých v štáte pred lekárskymi zákrokmi za účelom zmeny pohlavia preto bude naďalej platná – informuje agentúra Reuters.
Druhá strana je z toho na prášky, pochopiteľne. Trans-advokát (transmuž, teda biologická žena) Chase Strangio (z Amerického zväzu pre občianske slobody – ACLU) sa vyjadril, že rozhodnutie Najvyššieho súdu predstavuje pre komunitu „devastačnú stratu”.
Ministerka spravodlivosti Pam Bondiová si naopak myslí, že ide o veľmi užitočný a pozitívny precedens. Na sociálnej sieti vyzvala aj ďalšie americké štáty, aby nasledovali príklad Tennessee v mene ochrany detí a mládeže. S tým súhlasí generálny prokurátor štátu, Jonathan Skrmetti. Podľa neho je totiž aktuálna legislatíva nastavená tak, aby deti ochránila pred nezvratnými rozhodnutiami, aké v danom životnom okamihu ešte nedokážu úplne pochopiť.
Kým Bidenova – údajne antidiskriminačná – administratíva nahrávala aktivistom z radov trans-ľudí, Trump obrátil loď o stoosemdesiat stupňov: Pracuje na zákaze trans-praktík v športe, armáde, a na ďalších dôležitých úrovniach spoločenského života. V duchu výlučnej existencie dvoch pohlaví a výroku „nech si každý robí čo chce – ale doma.”
Inak povedané: Keď ma istá dáma požiada, aby som ju považoval za muža, a pokojne sa na pánskej toalete postavil vedľa nej, nemôže očakávať, že na to pristanem. Alebo si predstavte, že biologický chlapec by sa dožadoval práva prezliekať sa v škole na hodinu telocviku v dievčenskej šatni, spolu s vašimi dcérami. Asi by ste neboli nadšení…
Ohýbanie noriem sa jednoducho nemôže stať novou normou – ani v USA, ani nikde inde na svete. Trump VS liberáli = 1:0.
Marián Kluvanec