Ako sa modlíte, keď je svet v plameňoch?

Ako sa modlíte za konflikty, keď nemusí byť jasné, čo je správne a čo nie? CNEF poskytuje kresťanom usmernenia.


Európanov hlboko rozdeľuje niekoľko globálnych konfliktov. Táto polarizácia sa prejavuje aj v cirkvách na kontinente. Modlitba je nielen účinnou, ale je aj našou zodpovednosťou, naším príspevkom v týchto smutných časoch, píše na svojej stránke Národná rada evanjelikov vo Francúzsku (CNEF). Navyše, je to „obranná zbraň, mier, transformácia a zmierenie.“

Po prvé, CNEF odporúča ľuďom, ktorí sa modlia za konflikty, ako je ten v Izraeli alebo vojna na Ukrajine, aby odložili bokom svoje binárne pohľady na vec. „Konflikt nemožno zhrnúť ako boj medzi táborom dobra a táborom zla,“ zdôrazňuje organizácia. „Nedávne i staršie dejiny ukazujú, že krivdy sú niekedy obojstranné a pôvod konfliktu je často zložitý. Zistime, aká je realita.“

Opatrne

Navyše, modliaci sa kresťania by nemali svoje modlitby politizovať. Aj keď sú politika a náboženstvo v súčasnom konflikte často neoddeliteľné, ľudia by mali slová v modlitbe voliť opatrne, najmä keď sa modlia nahlas.

Kresťania by si tiež mali dávať pozor „aby neupadli do prehnaného a nebiblického spiritualizmu, pokiaľ ide o dôvody týchto konfliktov a identitu protagonistov,“ navrhuje CNEF.

Najmä konflikt v Izraeli vedie k mnohým špekuláciám o napĺňaní proroctiev. Niektorí kresťania vnímajú konflikt ako duchovný boj, v ktorom Izrael predstavuje dobrú a Hamas zlú stranu.

Príklad

CNEF uverejnila aj príklad modlitby v čase konfliktu. Obsahuje niekoľko prvkov: vzdávanie chvály, vzdávanie vďaky, prosby o odpustenie a orodovanie.

Kresťania by si mali vždy pamätať, že „jediný, kto môže priniesť skutočný a trvalý mier medzi ľudí, je Ježiš Kristus, ktorý mení srdcia, a nie mierová zmluva alebo dohoda, ktorá môže byť pri prvej príležitosti roztrhaná,“ uzatvára CNEF.